PARADIKTÓZA/PARADIKTUM

11. listopadu 2012 v 10:44Náhoda je občas v letu usedající vůl jako činidlo osudově zásadní, katalyzátor všeho, neviditelný urychlovač, akcelerátor, jenž dává náhle vzniklému souhrnu předešlých konání příští smysl.
Pokud kdo nesouhlasí, nabízím mu stvrzující důkaz ze včerejšího dopoledne, týdny stojím ve svém paradiktálním tématu na místě, nemohu se pohnout … co kdybych z nedostatku rozvíjejících podnětů začal se stanovováním významu onoho slova paradiktum znovu od začátku, třeba jsem cosi přehlídnul, a nebo si nemohu na cosi mi zcela samozřejmě známé vzpomenout.

Slovo para pochází z řečtiny a v pozici předpony označuje cosi blízkého, sousedícího, vedle ležícího nebo procházejícího.

Začal jsem začátkem slova, které v jiném tvaru bylo tenkrát na samém začátku mých snah, sháněl jsem se na Googlu po jiných interpretacích onoho významu para, zakrátko narazil na odkaz o paratextuologii, což se mi jevilo v tématu analogicky i věcně blízké natolik, že jsem se s pozorností začetl do domorodě obvykle velmi stručných příspěvků pod uvozujícím článečkem.

Za dalších pár minut jsem měl již odeslány dva/2 tázací maily, po obědě už dvě odpovědi nazpátek.
První z nich, z Brna, si nechám ještě v zásobě pro příště, a to i z toho důvodu, že následná druhá mi zcela rozvířila hlavu, nejenom proto, že její nejvnitřnější nápověď dneska ještě i den poté naprosto nechápu.
V tom smyslu, že ji stále nejsem schopen zcelit v jakési vyjádření, a tento blog není ani jeho náznakem.

Datum: 10. 11. 2012
Předmět: Re: Dobrý den milá paní doktorko Müllerová, dovoluji si dotaz,
Dobrý den,
zajímavý a těžký dotaz :-)
Opominu názvy hmyzu a podobných potvor z živočišné říše.
Dictum neznamená jenom slovo, ale také širší útvar - výrok, výpověď, vyjádření. Pokud chcete analogii s paratexty (a tedy i paratextualizací - a nevím, zda-li je to možné takto udělat) a jestliže paratexty (např. název knihy, předmluva, doslov, záložkové texty, typ písma, druh papíru, velikost a tvar knihy, inzeráty, reklamy, rozhovory o knize...) obklopují autorský text a vlastně připravují či lákají budoucího čtenáře díla/kupce knihy k nějaké aktivitě (četbě, koupi, ale také odložení knihy bez přečtení), pak paradictum může znamenat verbální i neverbální texty obklopující nějaký výrok, vyjádření, slovo. Umím si představit, že jinak bude člověk vnímat stejný výrok například v knize s křídovým papírem, jinak v novinách nějaké politické strany či v odborné knize z významného nakladatelství. Je-li to však správně uchopeno (definováno), nevím, ale chtěl jste analogii :-)
Tedy spíš než stín (viz blog) jde o "chodbu", kterou člověk musí projít, aby se k výroku dostal, a to, co v chodbě je a na člověka působí ještě předtím, než se k výroku dostane. (Taky se může otočit a odejít, a tedy se k výroku ani nedostat - viz analogie s knihami - listujete, prohlížíte, ale odložíte, nekoupíte/nepřečtete.)
zdraví Lenka Müllerová

Jak je všechno náhle snadné a rozvíjející, když se mimo tlupu intelektově naprosto zmasakrovaných domorodců objeví jedno samostatně myslící individuum, potažmo individualita.
Potěšení mysli, jež mi naprostou náhodou bylo zprostředkováno, přičemž já naprosto netuším, jaké náhody v souvislosti ještě nastanou, nežli popostoupím cestou tvarem, jenž mi náhle začíná připadat jako vnitřně hlemýždí.
Zatím ještě nerozluštitelně, ale nějak dávně známě - vždyť přece ho mám již zachycen na jedné své paradiktální fotografii, vždyť přece již týdny jsem byl připraven.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Natas Natas | Web | 12. listopadu 2012 v 6:21 | Reagovat

Zajímavý článek, to se nedá popřít, co se týče významu slova a pojmu dictum. Přesto to není důkaz, promiňte, ale odpovědi se Vám dostalo až po té, co jste položil otázku. Otázku, dotaz jste položil s nějakým záměrem. Pokud by přišla odpověď na otázku, kterou jste nevyřkl, mohli bychom se bavit o náhodě, přesto si netroufám nazvat to náhodou, protože pro tento případ by se hodil jiný termín. Stále mi hlava nebere, co náhodného na tom je. Otázka=odpověď (někdy se v odpovědi dostane víc, než očekáváte, pokud ji ten, který odpovídá rozvine a jde dál, za hranici toho, na co jste se ptal, ale připadá mu to v dané věci podstatné). Nemluvě o tom, že ani Vaše hledání nebylo náhodné, ale motivované opět na nějakém vašem záměru. Diskuze na téma otázek a odpovědí, tzv. náhodné spolupráce lidí, která náhodnou není, je vcelku zajímavě ukázána v nejedné z knih, kterou napsala Z. Jordánová, která ve svých knihách vychází ze zkušeností, z toho, co zažila ona sama či její okolí. V tom, co se kolem děje, náhody nejsou, to, že dostaneme odpověď by nás nemělo překvapovat, když jsme si o ni sami řekli, to by pak bylo postavené na hlavu.

2 legalizaceslova legalizaceslova | 13. listopadu 2012 v 6:31 | Reagovat

Škoda, milý pisateli, že nejsi krásná blondýna -- to by byla (a možná že i ta paradiktální) teprva jo náhoda!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama