SEN O SÉMANTICKÉM TROJÚHELNÍKU.

17. prosince 2012 v 12:54

Občas se přistihnu, že kromě toho, že se zdám sám sobě, se sám sobě zdávám i jako jiná osoba, jakoby bych v jejím vnitřku, natolik důvěrně obeznámen, uvědomím si v takové chvíli mého vlastního snu, pobýval od dávného začátku nekonečna, objeví-li se taková osoba v mém snění, ocitám se naráz v ní, se všemi jejími okolnostmi srozuměn.
Sním se samému sobě jako svatý Paradiktýn tenkrát a hned vím, jak tahle jeho příhoda dopadne, když budu stát a před jitřícím se ránem hledět na siluetu kopců okolo Lopeníka, nad kterýmsi se ještě zvedá dým ze včerejšího stolového ohně, za sebou budu mít stát v zemi špicí žerdě zapíchnut ten svátostný zelený praporec se šikmým žlutým křížem, před sebou budu držet v prstech za horní rožky roztažený plátěný šátek pomalovaný obrázkem, kterému všichni tady po okolí rozumí, poněvadž jim připomíná vzkaz, kterým bývala opatřována ta veliká ústřední postava na obrazech pradávných triprosopt Svaté trojice.
Jenom na místě, kde dávné malby měly umístěn všescelující nápis Bůh, já mám napsán křížek, abych naznačil místo, v němž lze úvahou vstoupit do hlubin slova, ve středu triády vrcholů třírohého obrazce, jemuž se v dnešních časech říkává sémantický trojúhelník, vizte jej pro začátek nakreslený v původní podobě.

pojem

........ slovo (symbol) ......... věc (předmět, téma)

Podoba na šátku svého Paradiktýna, kterou jeho současníci nazývali paradiktum, byla však zřejmě stanovena podle vzoru, popřípadě nápodoby, obdobně zvěstujícího náčrtu, kterou v rozepjatých rukou před sebou držíval trojjediný Bůh.

........ slovo (symbol) ........... věc (předmět, téma)


+


pojem


Slovo je obrazem i nazváním věci, slovo se odráží v pojmu, a současně jej určuje; pojem určuje věc, která nemůže být pro tento účel větší, nežli si žádá pojmu království, k označení věci by mělo nejlépe sloužit jedno slovo, kdo má zájem, může tento věčný kruh mizící v jednotlivých třech bodech začínat ze kterého jemu libo místa, po obvodu dopředu i pozpátku. Případný dobrovolník se ocitne v nekonečném snu, kterému jedni říkají věčné tautologie, a jiní zase po středověkém vzoru scholastika.
Kdo zabředne, nebude se moci vzbudit, skončí, předchozí svoje tvrzení sám sobě ihned požírající, jako mýtický had Uroboros. 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 chs-animal-love chs-animal-love | Web | 17. prosince 2012 v 13:02 | Reagovat

Zajímavé :-)

2 aliceobchudek aliceobchudek | 17. prosince 2012 v 13:23 | Reagovat

Mrkni se na můj blog a pokud by sis chtěla něco koupit tak dej vědět. Hezké a klidné svátky!!! http://aliceobchudek.blog.cz/ :-)  :-)  :-)  :-)  :-)  :-)  :-)  :-)  :-)  :-)  :-)  :-)

3 nona nona | 17. prosince 2012 v 13:27 | Reagovat

dobrý

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama