Skica sémantického trojúhelníka.

18. prosince 2012 v 6:31
Na začátku byla věc.

Budiž javorem!, pronesl k ní kdosi slovo.
A ty jsi smrkem!
Zatímco ty dubem.
A čím budu já? Ty? Třeba jilmem.

Pojmenováním se z věcí stávají slova.

Dubem. Dubem. Dubem.
Dubem všichni budem!

Javor je strom.
Smrk je stromem.
Dub je strom.
Jilm je stromem.
Na světě je nekonečné množství stromů, jiné se zrovna jako semenáčky klubou z hlíny a jiné do ní navždy zapadají.

Nekonečný příběh nekonečnosti koloběhu věčného hada Uborose, změn samých v sebe, který by bez dílčích pojmenování, neměl žádného významu.

Pojem, jako strom, je stručné pojmenovávací shrnutí shrnuté skupiny slov jakéhosi shodného věcného významu nebo obdobných věcných vlastností.
Pojem je slovem svého druhu, neoznačuje danou konkrétní věc samu, nýbrž cosi jako jistý díl její pohledovosti, jejího intelektuálního jestvování.

A pak tu máme věc samu, jak i fyzicky nevěcnou vlastnost, stav nebo událost, cosi, jehož prostřednictvím se nám svět jako chápatelná existence zjevuje.
Po pojmenování, případném intelektuálním zjednodušení mnohomluvných elementárně pojmenovávacích slov, se slova i pojmy posléze stávají součástí věcí světa.

Co je či není věc, věcí, světa, víme jakoby intuitivně?
Stejně jakoby v případě slova, a nebo pojmu?

Schéma sémantického trojúhelníka jako by pro popis popisované vztahovosti nebylo tím nejoptimálnějším modelem, zdá se těžkopádnou tautologií, jen obtížně se dějící nazpátek. Lepším či přehlednějším obrazcem dotyčné vztahovosti by byla možná kružnice vedená vrcholy rovnostranného trojúhelníka, dokonce těžnice spuštěné z jeho jednotlivých vrcholů, protínající se vzájemně na jednom společném místě čehosi významového středu obrazce, posléze kolmo končící z vrcholů na středech jim protilehlých stran.

Cítím/e, nebo tuším/e, že primitivní skica prvotního sémantického trojúhelníka vzájemné provázanosti cosi napovídá, ovšem tuto zprávu nejsem schopen, uchopit, a zejména reprodukovat, v plné srozumitelnosti oné proplétající se intelektuální návaznosti: dopředu, i pozpátku; jakož i mezi třemi vrcholy navzájem.

"Zavři tedy oči a otevři mysl. Co vidíš?"

Tell me what you see…

V jednom dílčím se mi nic ztučnit nepovedlo, jako bychom o věci samé věděli jen zanedbatelně. 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama