SNAD SEM NA BLOGY DOCHÁZEJÍ STUDENTI, MOŽNÁ I TAKOVÍ JINÍ, KTEŘÍ…

7. prosince 2012 v 10:06

Společenské oblečení není třeba, obzvláště doplněné motýlkem a nebo dámskou broží podobného paradiktálního druhu.
Návnadu jsem příštím textem uložil, tedy nalíčil - ale radši napíši nastražil, neboť na samo slovo líčení by se mi dovnitř nahrnuli titíž vděční zevlouni, ponejvíce tedy zevlounky, stránek pro ženy, milovnice col a dermacol-ů, huš, huš, huš, husy, takových mi sem netřeba.
Nastraženo tedy příštím textem mám především na studenty, z nich zejména na studentky, ale taky na žákyně i žáky, dokonce i absolventy a absolventky, tady v téhle pasti, co před vámi za chvilku odhalím, a tedy již neuchráním před naprostými debily, jimiž jsem jinak ve všední dny i svátky doširoka obklopen, když nejlépe by se mi pro příští účel hodili tací, co se zajímají o jazyk jako řeč, čili lingvistiku, když z oslovovaných nevylučuji ani filozofy nebo lodní modelářky, ba spíše naopak.
Sám se přiznám, že si nevzpomínám, že by mě kdy ve školách kdosi cosi takového učil, a nebo možná jiné ano, když já třeba tenkrát zrovna chyběl pro nějakou nemoc tělesnou.

V každém případě začnu výrokem filozofa Ludwiga Wittgensteina, který mínil, že slovo obsahuje všechnu naši mytologii - tedy naši, každého individuální, související s daným slovem, jak jsme ho, a v jakých souvislostech nebo s jakými zkušenostmi, za život uslyšeli, přečetli, použili, nebo sami promysleli.
Oproti předešlému zde máme mínění starořeckého filozofa Platóna, které shrnul definicí zvanou pojem významy dílčích slov podle nejelementárnějších znaků, kdy tedy třeba stůl je jako pojem dán stolovitostí, nejčastěji čtyřmi nohami a horní plochou deskou.
Je tedy stůl Wittgensteinův slovo jako věc obalený významovou vrstvou stolovitosti jakési každému individuálně známých historek, zážitků, mínění a třeba i klípků, pak zde máme stolovitost Platónovu jako cosi věcnějšího, jednoznačnějšího, pro všechny uživatele srozumitelně univerzálního a víceméně stejného.
Jedno pojetí stolu nevylučuje to druhé, v chápání smyslu stolu jako poselství a nebo věci se doplňují - a tady je ta past a návnada, chachacha, směji se ďábelsky, tady to voní, myšišky, po tom vůbec nejvyuzenějším špeku, pokud platí oboje, náhle nám tu vzniká cosi v podobě futrálu, lusku a nebo rukávníku, slovem též štucl, jakýsi ten legendistický prostor kolem každého významu jako slova, pokud můžeme takto vnímat, a je přípustné tohle vidět a dokonce odlišovat, jak se to významové nevzduchoprázdno každému jiné tedy univerzálně jmenuje?

Jak se to jmenuje?
Jak se to jmenuje?
Jak se to jmenuje?
Jak se to jmenuje?
Jak se to jmenuje?
Jak se to jmenuje?
Jak se to jmenuje?
Jak se to jmenuje?
Jak se to jmenuje?
Jak se to jmenuje?

A nebo mi, táááákhle vzornému poškolákovi, někdo snad chce říci, dokonce opáčit, že v celém našem Vesmíru nic takového neexistuje, cosi co obklopuje jednotlivá dílčí slova, jako naši dílčí Zeměkouli obklopuje vzduch?
Že celá tahle moje past je holý nesmysl stojící na naprosto nesmyslném předpokladu, pro nějž zrovna váš učitel češtiny by vás odehnal ze stupínku s pětkou, kdybyste se ho na cosi tak nesmyslného zeptal, zeptala, zeptali?

Jak se to jmenuje?
Jak se to jmenuje?
Jak se to jmenuje?

Pokud neexistují slova obalená našimi intepretacemi světa, jimiž svět uchopujeme, vyjadřujeme i popisujeme, potom už snad ani neexistuje ten svět.
Ve stejném smyslu pak neexistuje ani poezie, která v jejích záslužně nepominutelných případech právě ona hledá ony pestrobarevné obaly již dávno dávno vypelichaných slov, jež třeba hned bez ní by vypadala, ta mrtvolně lysá slova, nějak jako kadávry mražených supermarketových kuřat nalisovaných do truhel těch papundeklových obdélníkových škatulí.

Jak se to jmenuje?
Jak se to jmenuje?
Jak se to jmenuje?
Jak se to jmenuje?
Jak se to jmenuje?
Jak se to jmenuje?
Jak se to jmenuje?


(Praporec svatého Paradiktýna.)


 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 batworld batworld | Web | 7. prosince 2012 v 13:27 | Reagovat

ZAJÍMAVÝ ČLÁNEK...

2 Malleus Malleus | E-mail | Web | 8. prosince 2012 v 1:40 | Reagovat

Konkretisace? Individuace?

3 STAN STAN | 8. prosince 2012 v 8:33 | Reagovat

Díky za pochopení.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama