JAK MĚ NAFOTOGRAFOVAL OLOMOUCKÝ ANARCHISTA.

8. ledna 2013 v 12:07

K příští legalizaci slova paradiktum prostřednictvím transparentu se dostavím v rámci další demonstrace - před budovou okresního soudu v Olomouci, v pondělí 14. ledna v 15 hodin.
Tentokrát již s transparentem prostorovým, odvozeným z dílčího poznatku Svatého Tomáše Akvinského, klasika scholastické tradice.
Otázkou není Co to je, co právě jako čerstvě nové vidíte?, pokud se vůbec kdo kdy sem podívá - spíše by bylo zde vhodnější se ptát Proč se dané na tomto místě ocitá?.
Odpovědí proto není, že zahajuji dílčí novou kapitolu, a to nejenom tím a proto, že na příští demonstraci již v termínu následujícího pondělí potřebuji něco nového a neokoukaného na sebe.
Nabízím tedy bednu, do níž se ze stran dají strčit ruce, čili něco jako rukávník, štucl, transparent prostorový. A to nejenom teď v zimě.
Pokud totiž vnější vzhled novinky mé garderoby někomu připomíná obrazec složený do trojúhelníka ze stuh a opatřených slovy jako Deus ve vzájemně pospojovaných kulatých polích, tedy něco co již zde viděl, dokonce viděla, ano, jedná se o tutéž trojičnou tradici vycházející z úvah Svatého Tomáše Akvinského, klasika scholastiky. Jak jsem již zveřejnil kterýmsi citátem z dřívějších obrázků - a ještě jednou tu.
Dávná tradice mi poslouží zejména jako odpich do tématu, jehož souvislostem nerozumím a jehož výkladové jednotlivosti, týkající se však stále onoho paradikta, popřípadě paradiktózy, naprosto nechápu.

SLOVO JE SKUPINA HLÁSEK TVOŘÍCÍ USTÁLENÝ CELEK A MAJÍCÍ SVŮJ VLASTNÍ VÝZNAM.
Čili, jedná se o definici, a cosi takové jste v takovém čemsi jako fejsbuku žádný z případných návštěvníků jistě nečekal, když případná každá jednotlivá dílčí návštěvnice je z čehosi takového hned na úvod takového již mrtvá smrtí mrtvicí.
SLOVO JE JEDNOTKA SLOVNÍ ZÁSOBY, A TEDY DÍLČÍ ČÁST VELIKOSTI CELKU, JÍMŽ NAHLÍŽÍME I CHÁPEME SVĚT.
.
VÝZNAM SLOVA JE JEHO INFORMAČNÍ OBSAH, TEDY TO, CO NÁM SDĚLUJE, CO ZNAMENÁ, CO POJMENOVÁVÁ.
.
SLOVO JE ZNAK. ZNAK MÁ DVĚ STRÁNKY "VÝZNAM" A "FORMU".
.
SLOVO/ZNAK = VÝZNAM + FORMA.
Takto napsáno se jedná o tvrzení zavádějící - - - leč ilustrativně obzvláště názorné.
.
Ze všech těchto nejtriviálnějších sémantických ohledů shluk hlásek ve tvaru PARADIKTUM není slovem.
.
.
Pokud se snad kdo ptá, kdy nebo čím paradiktum význam slova nabude, nebo slovem by se státi mohlo, odpovídám stručně, že až tehdy, pokud nalezne sobě příslušnou věc, kterou by označovat, popřípadě určovat, mohlo - a nebo naopak: až si kterási věc, událost, vlastnost, najde ke zvnějšujícímu užitku je, jako čehosi opodstatňující slovo.
VÝZNAM SLOVA JE JEHO INFORMAČNÍ OBSAH, TEDY TO, CO NÁM SDĚLUJE, CO ZNAMENÁ, CO POJMENOVÁVÁ.
Tuhle větu jsem již napsal výše, a dnes ji opakuji, neboť necelou půlhodinu po jejím napsání mě napadl tento obrázek.
Pro ty, co nerozeznávají, pro které totéž nemívá stejné významy jako pro mne, identifikuji, že skvrna červená je v mém běžném nezajímavém životě umělohmotným kyblíkem, z něhož vodou co pátý týden splachuji chodbu a schody domu příslušející k mé zatímní adrese. Zelená miska je částí objektu ze včerejška.
Každému je snad z pohledu jasné, že do misky by se vešlo méně vody, nežli do toho kyblíku - pokud týž postřeh vyjádříme jinak, červené slovo má větší objem vnitřních významů nežli miska k slovu zelenému. Ano, tvarem i funkcí jsou to dvě různá slova, ale i tak jejich příkladem může být snad řečeno, že: Totéž slovo, co se jeho vnitřního obsahu týče, může být skrček velikosti suché brambory a nebo veliké jak průmyslový palác nějakého cukrovaru, záleží jen na intelektových dispozicích toho, kdo je používá, kdo je zvládá, kdo se s ním ohání. Používaje stejných slov, s týmiž možnými vnitřními významy ovšem uživateli různě zvládnutých velikostí, nemusí se dva našinci mezi sebou domluvit.

Totéž pravidlo platí snad i pro slovo paradiktum, které vlastně slovem není, přestože plnohodnotně splňuje všechna gramatická a lexikální pravidla a náležitosti jindy slovu příslušné: zdánlivě žádný vnitřní význam nemá, třebaže o něm vím věcně více nežli ten, který ho třeba prostřednictvím mého transparentu čte poprvé.

V MATEMATICE JE PRÁZDNÁ MNOŽINA ZCELA PLATNÝ A REPREZENTATIVNÍ POJEM - ZATÍMCO V SÉMANTICE SE STAV NAZVATELNÝ JAKO VÝZNAMOVĚ PRÁZDNÉ SLOVO SNAD ANI NEUVAŽUJE.
Poněvadž v tomto oboru nejsem vzdělán, budu se muset kohosi znalejšího zeptat. Vždyť sem na mé řádky určitě žádný kdosi alespoň jako příležitostný čtenář po dlouhá příští desetiletí nepáchne; natož aby aspoň hovnem pách.
Páchá, a nepáchne….
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 fotoklub-amalka fotoklub-amalka | 6. ledna 2013 v 11:04 | Reagovat

WTF? :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama